CSONKA ÉS BÉNA KATONÁK KÖZÖTT

Miként adjuk vissza rokkantjainkat az életnek? / Hogyan adjuk vissza rokkant katonáinkat az életnek? (címváltozatok)

Alkotók

Illés Jenő rendező
Vértes Ágost főhadnagy író

Produkciós stáb

Fodor Aladár producer
Fröhlich János producer

Gyártási és bemutatási adatok

Kino-Riport gyártó cég
Korona filmvállalat forgalmazó cég
1915. október 25. (Uránia) bemutató

Külső forgatási helyszínek

  • Pozsonyi úti kórház
  • Révész utcai hadikórház

Filmtechnikai specifikáció

Némafilm, 35 mm-es, eredeti hossza: 900 méter

Fellelhetőség, források

kópia nem maradt fenn

Bibliográfia

  • Mozihét, 1915/36
  • Mozgófénykép Híradó, 1915/40, 42
  • Pesti Hírlap, 1915. október 26.
  • Stefánia mozgó szöveges plakátja 1916. Január 13. (OSZK Plakáttára)
  • Lajta Andor: A magyar film története II. (Kézirat, MNFA Könyvtára.) 115. p.
  • Nemeskürty István: A mozgóképtől a filmművészetig. Bp. 1961.  367. p.
  • Magyar Bálint: A magyar némafilm története 1896-1918. Bp. 1966. 284. p.
  • Gaál Éva: A magyar hivatásos filmrendezők portréja és tevékenysége (1900-1920). 1974. (Kézirat, MNFA Könyvtára.) 152. p.;

Tartalom

A háborúban megrokkant, megcsonkított és béna katonák állnak a történet középpontjában, mely arról szól, hogy hogyan térnek vissza ezek a szerencsétlen fiatalemberek az életbe és a társadalomba.

Galéria

Vélemények

Korona-film vállalatnál jelent meg és nagy figyelmet érdemel a sebesült, béna és csonka katonákról készült filmfelvétel, amely joggal nevezhető az aktuális filmgyártás szenzációjának.” (Mozihét 1915/36)

"(Csonka hősök a filmen.) Díszes közönséget győzött és nyugtatott meg az a filmjáték, amelyet Vértess Ágost honvédhuszár-főhadnagy, a Révész-utcai rokkantkezelö-intézet katonai parancsnoka rendezett hétfőn este az Uránia Színházban "Miként adjuk vissza rokkantainkat az életnek?" címmel. A film előtt aféle elöljáróbeszédet olvasott fel, amelyben lelkes és okos szavakban hirdette, hogy a segítőkéz, nem pedig a puszta szánakozás illeti meg a csonka hősöket, mert hiszen van rá mód, hogy újra kenyérkeresőkké legyenek és mint ügyeleti tisztnek, volt alkalma példát lelni arra is, hogy a háborús szerencsétlenség elhibázott életet javított ki. A mozifelvételek, amelyeket a Kino Riport készített, minden mozzanatában föltárják a rokkantak gondozását, bemutatják munkája közben az intézmény vezetőjét, lelkét, dr Dollinger Gyula egyetemi tanár, vezértörzsorvost, Károly István főherceg látogatását a kezelökórházban és a Pozsonyi úti telepen, a művégtagok, készítését s végül azt, hogy a gondozás alól kikerülő és teljesen fölszerelt rokkantak miként végzik az egyes mesterségeket, hogyan fúrnak, faragnak, gyalulnak, kalapálnak, hegedülnek, aratnak, lovagolnak, írnak, kártyáznak. A nagy és fényes közönség figyelmét élénken foglalkoztatták ezek a filmek és megtapsolták nemcsak a fölvételek összeállítóját, hanem a vásznon lepergő egyes megragadóbb jeleneteket is." (Pesti Hírlap, 1915. október 26.)