Alkotók
Szereplők
Technikai stáb
Szironthai Lhotka István |
díszlettervező |
Fejős Pál |
díszlettervező (egyes források szerint) |
Produkciós stáb
Gyártási és bemutatási adatok
A film nem készült el.
Külső forgatási helyszínek
Tervezett forgatási helyszín: Népliget
Érdekességek
Molnár Ferenc színdarabját eredetileg a Corvin filmgyár akarta megfilmesíteni, Rátkai Mártonnal a címszerepben:
„A Liliom filmen. Molnár Ferenc ragyogó költői szépségekben gazdag színműve, a „Liliom" filmre kerül. A címszerepet Rátkai Márton fogja játszani. Alakítása elé a legnagyobb érdeklődéssel nézünk. Bizonyára egészen különös és nagyszerű produkció lesz.” (Mozihét, 1917/9)
- A Mozihét Molnár Ferenc, Heltai Jenő, Herczeg Ferenc darabjai a Corvin jövő évi repertoárjában című cikkében olvashatjuk: "Molnár Ferencnek, az illusztris irónak két darabja fog megjelenni a jövő évadban. Az egyik a Liliom, ez a végtelenül finom, előkelő színjáték, amely annak idején a világ valamennyi színpadán komoly elismerést és mély sikert aratott. A másik Molnár Ferencnek az Éhes város című erkölcsrajza, amely izgatóan érdekes filmtéma." (Mozihét, 1917/19)
- A Mozihét 1917. augusztus 5-i számában már a szakmai bemutató időpontját is kitűzik: "A Corvin filmgyár első országos főpróbáit, a bemutatók általános torlódása következtében kénytelen elhalasztani. Az eddig hirdetett napok helyett tehát a következőképpen állapította meg a gyár vezetősége a bemutatók idejét: Augusztus 24-én a Csaplárosnét és A gólyakalifát, 25-én A csikóst és Szent Péter esernyőjét mutatja be, míg augusztus 30-án a Piros bugyelláris és a Mágia, 31-én pedig a Jaguár és a Liliom van műsorra tűzve." (Mozihét, 1917/31)
1919 tavaszán a Phönix filmgyár tervei között szerepel a darab megfilmesítése:
- „Molnár Ferenc Liliomja a filmen. A közeli napokban nagy eseménye lesz a magyar filmszakmának: filmre hozzák Molnár Ferenc egyik legbájosabb színjátékát, a Liliomot. Óriási apparátussal fognak a darab megjátszásához, amelyhez az összes előkészületeket már megtették. A külső felvételek nemsokára megkezdődnek Kertész Mihály nagyszerű rendezése mellett. A Liliom egyébként Kertész Mihály negyedik Molnár-darabja, amelyet ő rendez. Az első filmje volt a Farkas, a második a Doktor ur, a harmadik az Ördög és most következik a Liliom. Kertész nagyszerűen állította össze a darab szereposztását. A főszerepeket a következők fogják játszani: Csortos Gyula, Lenkeffy Ica, Somogyi Nusi, Réthey Lajos, Virágh Jenő és Sarkadi Aladár. A többi szerepek is a legjobb kezekben vannak. A darab érdekessége az, hogy a fölvételek a Népligetben történnek, amelyet erre a célra megfelelően átalakítanak. Szironthai Lhotka iparművész tervei szerint a menyországi részletet nagy technikai apparátussal rendezik meg. Külön vurstli, ringlispiel és fényképező bódék lesznek. A darab szcenáriumát Vajda László írta, akinek alapeszméi után csinálja Szironthai mester a díszleteket. A külső felvételek elkészülése után következnek a belső felvételek, amelyeket a Phönix üzem műtermében fognak fölvenni.” Színházi Élet, 1919/21 május 25-május 31.
- „Utoljára hagytuk az egyik legérdekesebb ujdonságot: Kertész Mihály rendezése mellett a negyedik Molnár Ferenc film van készülőben, a Liliom. Molnár Ferenc e remekművének filmre való feldolgozására nagy gondot fordít az agilis Kertész Mihály. Főszerepeit kiváló művészek fogják játszani, Csortos Gyula, Lenkeffy Ica, Somogyi Nusi, Rátkai Márton, Virágh Jenő és Sarkadi Aladár. A film különben óriási apparátussal készül. A Népligetben egy erre a célra kijelölt területet a darab intencióinak megfelelően átalakítanak és egy ringlispilt, meg egy fényképészbódét állítanak fel benne. A menyországi jelenet díszleteinek a tervezésével Szironthai-Lhotka István iparművészt bízták meg. Az így külön tervezett díszletek a bájos és megható jelenetek hatását igen erősen fokozzák majd. A Liliom filmen talán még nagyobb sikerű lesz, mint színpadon.” Képes Mozivilág, 1919/12. május 25. 30
- A filmet Kertész Mihály távozása miatt nem fejezték be. Molnár Ferenc színdarabjának első filmváltozata az USÁ-ban készült 1930-ban Frank Borzage rendezésében, Charles Farrellel a címszerepben. 1934-ben Fritz Lang rendezett a darabból egy francia filmváltozatot, melyben Charles Boyer játszotta a főszerepet, a magyar származású Máté Rudolph volt a film operatőre.