Harcszerű mutatványok és mérkőzések Budapesten /Harci mutatványok és mérkőzések (címváltozatok)
Filmtechnikai specifikáció
Némafilm, 35 mm-es, eredeti hosszát nem ismerjük.
Fellelhetőség, források
Bibliográfia
- Mozihét, 1915/35, 36, 37
- Budapesti Hírlap, 1915. október 4.
- Pesti Napló, 1915. október 4.
- Pesti Hírlap, 1915. október 5.
Tartalom
A katonai hatóság megbízásából készült felvétel az 1915. október harmadikán és negyedikén tartott nagyszabású harcászati gyakorlatról.
Érdekességek
Részlet a rendezvényről megjelent sajtóbeszámolókból:
-
"Harci készültségben vonultak fel egymás után a gyalogosok, lovasok, ágyuk, gépfegyverek, trénszekerek és ropogtak a fegyverek, kattogtak a géppuskák és dörögtek az ágyuk. Az ezredeik egymás után indultak játékos rohamra, búgtak a kürtök, járőrök vágtattak keresztül-kasul és ezalatt ágyuk jelentek meg itt-ott a rohanó oszlopsorok mögött. A közönség lelkesen tapsolt a bravúrosan harcoló oszlopoknak és szinte folyvást éljenezte a katonákat, akik néhány órára a lengyel síkok felől Budapestre varázsolták a harcterek izgalmait. A közönség sorában feltűntek Auguszta főhercegasszony, báró Hazai Samu honvédelemügyi miniszter a parancsőrtisztjével, gróf Marenzi Ferenc térparancsnok, akinek legfőbb érdeme van a teljes sikerben és még nagyon sok előkelő polgári és katonai személy. A hadijátékok bevételét jótékonycélra fordítják. Szép sikerrel is jártak és nagy összeget jövedelmeztek az Auguszta-alap javára. Hétfőn a helyőrség megismétli a harcszerű mutatványokat. A katonai hatóság megbízásából a Kino-Riport mozgókép-felvételeket készített a harcászati mutatványokról." (Pesti Napló 1915. október 4. hétfő)
-
"A műsor első részének legérdekesebb száma a lovasok gyakorlata volt Pompás lovakon vágtattak a huszárok s a tökéletes lovaskatona minden ügyességével ragadta lelkesedésre a nagy szemlélő tömeget. Majd megszólaltak a puskák s elkezdődött a gyutacslövés sokféle célra, sokféle helyzetben. Program szerint most szünet lett volna, azonban ez a szünet a legbájosabb látnivalóval szolgált. Bemutatták ugyanis a hadikutyákat. Az izgalomtól remegő állatok együtt csúsztak előre a patrullal, jelentést vittek, foglyul ejtették az oroszt, aki hiába akart szabadulni tőle. Felkutatták a sebesülteket, segítséget vittek az őrsöknek s minden módon hasznos segítőtársnak bizonyultak. Külön nyomatott program beszélt a hadikutyákról s a hadvezetőség kéri a közönséget, hogy pénzadománnyal és alkalmas kutyák átengedésével támogassa ezt az intézményt. Ferenc Szalvátor királyi herceg két leánya is átadta a hadseregnek két legkedvesebb kutyáját." (Budapesti Hírlap, 1915. október 4.)
Vélemények
„(A harcászati mutatványok a moziban.) A Mozgókép-Otthon hétfői műsorának egyik legszenzációsabb része volt, hogy a vasárnapi és hétfői harcászati mutatványokat is bemutatta; különösen a második és harmadik előadásnál, amikor a vetítés már teljes technikai készséggel hozta ki a felvételt, tűnt ki az egésznek a grandiózus volta. Érdekes, hogy akik vasárnap kint az ügetőn valójában látták a harcászati mutatványokat, azok a moziban még jobban élvezték; és érthető Is, amennyiben a moziban a mutatványnak minden egyes epizódja, szinte egészen közelről látható. A kivitelükben pompás képek különben Fröhlich János és Fodor Aladár Kino-Riportjának munkája.” (Pesti Hírlap, 1915. október 5. kedd)
„Auguszta főhercegasszony őfensége az elmúlt héten a legnagyobb tetszéssel nézte végig a harcászati gyakorlatokról készült mozifelvételt a Mozgókép-Otthonban. A film tudvalevőleg Neumann József kamarai szállító Korona filmvállalatának tulajdona.” (Mozihét, 1915/37)