Filmtechnikai specifikáció
Némafilm, 5 felvonásos, hossza a 240/1922 számú O.M.B. határozat szerint 1603 méter.
Fellelhetőség, források
Bibliográfia
- Mozgófénykép Híradó, 1922/22, 23 (a sajtóbemutatóról), 25
- Mozihét, 1922/20, 23
- Képes Mozivilág, 1922/44
- Mozi és Film, 1922/15
- Magyar Film, 1922/22 (sajtóbemutatóról)
- Film-Ujság, 1922/10
- Budapesti Hírlap, 1922. október 27.
- 8 Órai Ujság, 1922. október 29.
- Elit Mozgószinház (Győr) műsora (OSZK, kisnyomtatványtár)
- Mozi Ujság (Kecskemét), 1922/43
- Belügyi Közlöny, 1922/29. 1310. p.
- Lajta Andor: A magyar film története IV. Bp. (é.n. Kézirat, MNFA Könyvtára.) 87. p.
Tartalom
Matyi szegény özvegy anyjának sok szomorúságot okoz, mert nagy kamasz létére munka nélkül lebzsel a ház körül. Két játszótársa, Jankó, a falu bolondja, kit a bántalmazástól mindig megvédett és Rózsika, akivel együtt nőtt fel. Egy napon mégis megunja a tunya életet, és addig kérleli anyját, míg az végül rábízza féltve nevelt libáit, hogy elvigye őket a döbrögi vásárba eladni. A vásáron a döbrögi földesúrnak, ki a környék korlátlan ura, rögtön feltűnik Matyi húsz gyönyörű libája. Matyi párjáért egy kurta forintot kér, de az uraság csak félannyit ígér. Az alku vége az, hogy a ludakat behajtják az uraság udvarába, Matyit pedig fizetségül deresre húzzák, és ötvenet vágnak rá. Matyi szépen megköszöni a fizetséget, de hozzáteszi, hogy: „Háromszor veri ezt kenden Ludas Matyi vissza” Matyi vándorútra kel, hiszen haza úgysem mehet. Útközben sokat tanul, sok pénzt keres. Ígéretét azonban soha nem felejti, lelkében ég a bosszúvágy. Először mint ács jelenik meg Döbrögön. Furfanggal, épületfa kiválogatás céljából az erdőbe csalja Döbrögit. Itt fizet vissza először a gonosz földesúrnak. Ezután tovább vándorol. Elszegődik egy öreg orvoshoz. Eszes fiú lévén gazdája mesterségéből elsajátított egyet-mást, és ismét Döbrög felé veszi útját. Döbrögi uraság éppen betegeskedik. Matyi megvizsgálja a beteget, házanépét mind gyógyfüvekért szalajtja, és miután kettesben maradnak másodszor is jól el náspángolja az uraságot. Telik-múlik az idő. Döbrögi már retteg Matyitól, ezért fegyveres őrökkel veszi körül magát. Ismét vásár van a faluban. Döbrögi tíz lándzsás kíséretében kikocsizik. Matyi tíz aranyért felbérel egy sihedert a lóvásáron, hogy mikor Döbrögi az erdő mellé hajtat kiabálja oda neki: „Tudd meg, én vagyok Ludas Matyi!” aztán meneküljön. A siheder vállalkozik a feladatra, Matyi pedig elrejtőzik a bokrok közé. A csel sikerül, a tíz lándzsás a siheder után iramodik, sőt Döbrögi kifogatja a kocsiból egyik lovát, s még a kocsisát is utánuk küldi. Több se kell Matyinak. Előbújik rejtekhelyéről, és harmadszor is visszaadja a verést. Döbrögit megrázza az igazságszolgáltatás, megjavul és nem önkényeskedik tovább. Matyi hazakerül a falujába, ahol időközben gyönyörű lánnyá serdült gyerekkori játszótársa, Rózsika. Ezután már örökre együtt maradnak. Barátjuk Jankó, a falu bolondja szintén osztozik az örömükben.
Vélemények
„Ludas Matyi című néprege. Az ötfelvonósos film Fazekas Mihály hasonló című verses elbeszélése után készült Deésy Alfréd átírásában és rendezésében. A dramaturg rendező a legújabb alkotásával ismét tanújelét adta rátermettségének, amellyel olyan maradandó emlékeket állított a hazai filmkultúrának. Csupa báj, csupa humor ez a film. Mesteri rendezése frappánsul hatott, nemkülönben a színészek: Tihany Klára, Kürthy József, Zoli, Feldmann Magdus és Verebes Ernő művészi alakítása. A korhű felvételek meglepetésszerűen hatottak. Általában tökéletes munka a Ludas Matyi filmváltozata és kétségtelen, hogy főpróbabeli nagy sikere fokozódni fog az űj szezon elején, amikor a nagyközönség elé kerül a Citográf e sikerült filmattrakciója, amely iránt a mozisok körében általános, nagy érdeklődés nyilvánul meg.” (Mozihét, 1922/23)
(Ifjúsági film az Urániában.) Szombattól kezdődően egy héten át az ifjúság számára külön filmelőadást rendez az Uránia, még pedig hétköznapokon, fél 4 órai kezdéssel. A film Fazekas Mihálynak száz évvel ezelőtt megirt Ludas Matyi című vígjátékát eleveníti meg 5 felvonásban. Az irodalom-történeti érdekességű film magyar gyártmány. (Budapesti Hírlap, 1922. október 27.)