Filmtechnikai specifikáció
Némafilm, 4 felvonásos, eredeti hosszát nem ismerjük.
Fellelhetőség, források
Bibliográfia
- Képes Mozivilág, 1920/34
- Mozgófénykép Híradó, 1920/34
- Mozihét, 1920/35, 40
- Színházi Élet, 1920/34, 35, 36, 38
- 8 Órai Újság, 1920. augusztus 15.
- Az Ujság, 1920. augusztus 29.
- Színház és Divat, 1922/32
- Lajta Andor: A magyar film története IV. Bp. (é.n. Kézirat, MNFA Könyvtára.) 70. p.
- Nemeskürty István: A mozgóképtől a filmművészetig. Bp. 1961. 359. p.
- Magyar Bálint: A magyar némafilm története 1918-1931. Bp. 1967. 183. p.
Tartalom
„Szenzációs már a darab témája is. Arról szól, hogy egy fiatal tudós világraszóló találmányt fedez fel hosszú kutatások után. A találmány megdönti az arany hatalmát, amennyiben új pénzegységet ad az elektromosság alakjában. Ezt az elektromosságot egész olcsón, úgyszólván ingyen veszi a tudós, még pedig a napból! Éjjel nappal dolgozik, óriási müvén, mig készen lesz vele. És mikor készen van és előtte áll a gazdagság, a hatalom, a kincs és méltóság garmadája, akkor eszmél rá, hogy mindent elért, csak a családi boldogságát vesztette el. Megcsalja a felesége és ő őrjöngve töri össze a készenálló milliókat érő müvet, egész élete, ifjúsága munkáját." (Színházi Élet, 1920/35)
Vélemények
„Nagyon szép ez a film, komoly értéke van és ami a legfőbb csupa érdekes jelenetre ad alkalmat. Mert természetesen számtalan epizód, trükk, kaland tarkítja a mesét, amig tragikus befejezéséig eljut. Igen érdekes például egy betörési eset, amikor a találmány ellopására egy tolvajbanda szövetkezik. De se szeri, se száma ezenkívül a frappánsnál frappánsabb fordulatoknak. Kiváló a darab szereposztása is. A tudóst Tarnay Ernő a Magyar Színház tagja játsza. Nagyszerű a tudós szerepében Tarnay, valóban értékes és komoly drámai alakitást nyújt Andorffy Ida, aki a feleséget játsza. Pompásan jellemzi Andorffy a talán nem is olyan bűnös asszonyt, akit szinte kényszer hajt a házasságtörésre. Darner bankárt Balassa Jenő érett alakitókészsége dicséri. Csak a legnagyobb elismerés hangján lehet szólni Lucy Wettről, aki a bankámé szerepében elsőranguat produkál. Kedves és tehetséges ez a fiatal művésznő, igen nagy sikerek várnak még rá a mozivásznon. Mondanunk sem kell, hogy stílusos kalandor D'Arrigó Kornél. Egy betörőt pedig a budaiak kedvelt művésze, most már a Revü Szinház Fülöp Sándora alakit kedvesen." (Színházi Élet, 1920/35)
„Már csaknem készen van a film, két hét múlva már a bemutatót is megtartják. Mozikörökben különösen nagy várakozással tekintenek a bemutató elé. Mindjárt nagy érdeklődéssel várják magát a darabot. Csodákat beszélnek Lázár Istvánnak erről a scenáriumáról, azt mondják róla, hogy hallatlanul finom és artisztikus, emellett nagyszerű sujetje van és erős drámai hév lüktet benne. Aztán nagyon érdekes a «Nap lelke» művészgárdája. Andorffy Ida egy asszonyt játszik benne. Azt mondják Andorffyról, hogy ezzel a szerepével a legelső filmstarok közé kerül. A férfi főszerep Tarnay Ernő kezében van. A "Nap lelke" tudósát adja. Kitűnőek a többiek is, Lucy Wett és D'Arrígó Kornél és Fülöp Sándor. Aztán feltűnően jó a rendezés. A film legnagyobb részét maga a direktor, Beöthy Zoltán rendezte. Meglepetés lesz, hogy milyen új és eredeti ötletei vannak Beöthynek. Hogy pedig a fotográfiák is jók, arra bizonyíték Amster operatőr neve. És nem utolsónak kell említeni Pán Józsefet, a Turul scenikusát, aki a díszleteket tervezte." (Színházi Élet, 1920/38)