Szülei: Deutsch Sámuel vendéglős, Kohn Regina
Fia: Décsi Oszwald mozitulajdonos
Lakása: Sopron, Városház tér 4. (1889), Budapest, VII. Király utca 112. (1911), VI. Teréz körút 28. (1918-1933)
Iskoláit Sopronban végezte. Egyike volt azonkak, akik elsőként ismerték fel a mozi jelentőségét, nagy művészi és üzleti lehetőségeit. 1896-ban Budapesten az akkori Ősbudavára mulató igazgatója volt. Itt mutatta be az első kezdetleges mozi felvételeket, amelyeket géppel együtt Párisból hozott, a Lumiére testvérektől. 1898 május 14-én 1261/98. szám alatt engedélyt kapott arra, hogy Ősbudavára területén mozgófénykép előadásokat tarthasson. Erre a vállalkozására, amely sikertelen volt, így emlékezett vissza: „A millenáris kiállítás idején, mint »Ős-Budavára« igazgatója, Lumière-től szerződtettem egy mérnököt és egy gépészt mozgóképelőadások rendezésére; az akkor tíz métertől harminc méteres slágerekig terjedő filmeket is Lumière-ék szállították. Szabad, elsötétített téren, külön belépődíj nélkül, rendeztem ezeket az előadásokat. Ezek a kezdetleges képek inkább nekem tetszettek, mint a nagyközönségnek.”
1910 májusában Kondor Ernő megbukott Bonbonière kabaréja helyén megnyitotta Mozgókép-Otthon néven új mozgóképszínházát. A mozi 600 személy befogadóképességű volt és Décsinek, valamint fáradhatatlanul agilis feleségének szívós kitartására és rajongó hitére volt szükség ahhoz, hogy a közönséggel a mozit megkedveltessék. Ő volt az első, aki a számozott ülőhelyeket, a két slágerfillmből álló műsorokat és a késő esti előadásokat bevezette. A mozirevízió idején a Corvin filmgyár rt. kapta meg a mozi engedélyét, de a vezetést továbbra is Décsire bízták. A Corvin filmgyár felszámolásakor, 1927-ben visszakapta a mozi engedélyt. Ekkor a mozi nevét Décsire változtatta, s a vezetésbe a fiát, Décsi Oszvaldot is bevonta. 1931-ben erkély felépítésével 755-re bővítették a férőhelyek számát. 1932-ben betársult a moziba a Mozgóképüzemi Rt, s ekkor modernizálták a mozit átépítették az előcsarnokát. Halála után az engedélyt fia örökölte, de a mozivezetést Gerő István vette át. 1923 májusában az Aréna út és Városligeti fasor sarkán kertmozit is nyitott.
A filmes és mozis szakmai élet vezető egyénisége volt. Az I. világháború idején saját költségén szervezett harctéri filmexpedíciókat. Alapító elnöke volt a Magyar Kinematografusok Országos Szövetségének. Az 1920-ban megalakult Magyar Mozgóképiizemengedélyesek Országos Egyesületének hosszú ideig társelnöke, majd később díszelnöke volt. Munkásságával nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a filmszakma üzleti rendjének és szokásainak megteremtése révén a magyar film- és moziipar lendületes fejlődésnek indulhatott. 1923-ban kormányfőtanácsosi kinevezést kapott.
Felesége Deutsch Róza (-1929) volt, akit 1889. szeptember 10-én vett el és akitől megözvegyült. Fia Décsi Oszvald, a Forum Filmszínház igazgatója. Temetéséről hangosfilmfelvétel is készült, amely azonban elveszett.
Forrás: Filmlexikon (Castiglone-Székely) ♦ Magyar Zsidó lexikon ♦ FamilySearch (házassági halotti) ♦ Népszava, 1911/302. ♦ Népszava, 1923/111. ♦ Pesti hírlap, 1933/34.